Grill na majówkę – czy może być ,,na zdrowo”? 

28 kwietnia, 2023

Tradycyjne polskie majówki raczej nie słyną ze zdrowych dań. Wręcz przeciwnie – pierwsze ciepłe dni nastrajają nas na grillowanie, z obowiązkową kiełbasą czy karkówką. Każdą majówkę da się jednak nieco odchudzić! Sprawdźcie, jak zrobić grill na majówkę, na zdrowo.

Sposób pierwszy grilla na majówkę, na zdrowo – zadbaj o pełnoziarniste dodatki do mięs

Tradycja nakazuje, aby kiełbasę jeść z chlebem, bułką lub pieczonymi ziemniakami. Białe pieczywo nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy uczynić naszą majówkę nieco zdrowszą. Lepiej wybrać pełnoziarnisty chleb czy bułki jako dodatek. Ziemniaki natomiast można zastąpić brązowym ryżem, jeśli kogoś nie razi tak nietradycyjne połączenie.

Sposób drugi – grilluj warzywa

W czasie majówki zazwyczaj dominują wszelkiego rodzaju mięsa. Mało kto myśli o majówkowych kiełbaskach z grilla jak o codziennym obiedzie, do którego obowiązkowo należy dołożyć jakąś surówkę lub mizerię. To błąd, ponieważ grillowane warzywa nie tylko są smaczne, ale także pomogą strawić ciężkie, grillowane mięso. Postaraj się, aby do każdej porcji kiełbasy dołożyć szaszłyk z ulubionych warzyw natartych ulubionymi przyprawami i oliwą. Posiłek od razu stanie się lżejszy!

Sposób trzeci – ryba z grilla

Ryby są nie tylko smaczne, ale też dużo zdrowsze niż karkówka. Poza tym łatwo je grillować na chrupko. Na majówkę najlepiej nadadzą się ryby tłuste, takie jak łosoś czy pstrąg, które zawierają dużo zdrowych kwasów omega, a poza tym pieką się we własnym tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem są też tuszki niewielkich ryb słodkowodnych, takich jak okonie czy płotki. Unikać należy filetów wykrojonych z ryb chudych, jak sum czy karp – te będą się grillować długo i łatwo je spalić. 

Te proste sposoby sprawią, że majówka stanie się trochę lżejsza, bez ryzyka późniejszej niestrawności i problemów z jelitami. Jak w przypadku większości imprez na świeżym powietrzu – ważne jest, aby nie przesadzić z entuzjazmem i pamiętać, że zdrowa zbilansowana dieta powinna towarzyszyć nam codziennie.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze