Zbilansowana dieta – jak zacząć wprowadzać zmiany?

23 czerwca, 2023

Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać radykalnych zmian i rezygnacji z ulubionych potraw. Jadłospis zbilansowanej diety może być urozmaicony, a przy tym dostosowany do Twoich preferencji. Pamiętaj, że w zmianach żywieniowych najtrudniejsze są początki. Z czasem utrzymanie korzystnych nawyków staje się codziennością. Jak wykonać ten pierwszy krok? Zbilansowana dieta – jak zacząć wprowadzać zmiany. Podpowiadamy!

Zbilansowana dieta – co to właściwie jest?

Zbilansowana dieta polega na wybieraniu tych produktów, które dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Powinna być więc zróżnicowana, pełnowartościowa i zrównoważona. 

Nie chodzi w niej o żadne restrykcyjne metody żywienia. Celem zbilansowanej diety jest bowiem działanie długofalowe, które zmierza do:

  • dostarczania potrzebnych składników odżywczych,
  • utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia,
  • wzmocnienia układu odpornościowego,
  • utrzymania prawidłowej wagi ciała,

Dowiedziono, że wprowadzenie nawet niewielkich zmian w diecie przynosi korzyści zdrowotne. Zbilansowane, codzienne menu może m.in. zmniejszać ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, w tym schorzeń serca czy nowotworów. 

Zasady zbilansowanej diety. Od czego zacząć?

Zmiany w diecie wprowadzaj metodą małych kroków. Oto kilka zmian, które warto wdrożyć na początek:

  • Pij dużo wody – zaczynaj każdy dzień od pełnej szklanki i zawsze noś ze sobą butelkę z wodą. Już sama jej obecność będzie Ci przypominać, że czas się napić!
  • Postaw na warzywa i owoce – powinny znaleźć się w każdym posiłku. Zawierają cenne witaminy, błonnik i minerały, które są podstawowym budulcem Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.
  • Ogranicz cukier – wszystko jest dla ludzi, jednak pamiętaj, że sporo cukru pochłaniamy nieświadomie np. wraz ze słodkimi napojami czy owocowymi jogurtami. Postaraj się zmniejszyć ilość cukru w diecie stopniowo, zamieniając go np. na ksylitol, stewię lub erytrol. To dobry krok ku zbilansowanej diecie.
  • Miej pod ręką zdrowe przekąski – orzechy, jabłka, marchewki, pestki dyni, owsiane ciastka czy batoniki to świetny sposób na napady głodu. Skutecznie zmniejszają szanse na to, że po pracy rzucisz się na pierwszy lepszy fast food.
  • Unikaj przetworzonego jedzenia – zazwyczaj zawiera duże ilości soli, niezdrowych tłuszczów trans, konserwantów i barwników. Tak jak w przypadku cukru – wszystko jest dla ludzi. Dlatego od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na pizzę czy burgera. Jednak na co dzień, w miarę możliwości, wybieraj zdrowsze zamienniki ulubionych fast foodów i gotowych potraw.

Dokładne wskazówki na temat norm dla poszczególnych składników odżywczych znajdziesz w Piramidzie Zdrowego Żywienia.

Zbilansowana dieta. Jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb

Najprostszym sposobem, aby wprowadzić zbilansowana dietę do swojego życia, jest catering opracowany przez specjalistów. Przykładowo, Pakiet Standard od Minuty Osiem to dieta zawierająca pyszne, pełnowartościowe posiłki. Do wyboru jest wiele zróżnicowanych opcji menu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Nasz catering w wersji Standard zapewnia różnorodność posiłków, eliminuje nadmierną ilość tłuszczów i soli. Gwarantuje przy tym optymalną ilość warzyw, roślin strączkowych i zdrowych węglowodanów. Jeśli więc Twoim celem jest zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń bez stresu i wysiłku – nasze może być idealną opcją dla Ciebie!

5 1 ocena
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze