Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

25 stycznia, 2024

Postanowienia noworoczne – jak prawidłowo je ustalać

Styczeń to czas, kiedy wielu z nas ustala postanowienia, które mają pomóc nam wprowadzić pozytywne zmiany w życiu. Zwykle dotyczą wypracowania nowych nawyków, poprawy zdrowia i rozwoju kariery. Jednak badania pokazują, że już po kilku tygodniach większość osób rezygnuje z ich realizacji i porzuca swoje cele. Jak więc sformułować postanowienia noworoczne, aby zwiększyć szanse na ich powodzenie?

Jak wybrać odpowiednie postanowienia noworoczne?

Każde z zaplanowanych postanowień noworocznych powinno być dostosowane do nas i naszych możliwości. Zanim je ustalimy, warto zastanowić się, co w danym momencie życia jest dla nas najważniejsze.

Oto w jakich obszarach możesz szukać inspiracji na postanowienia noworoczne:

  • Dieta – poprawa nawyków żywieniowych, zrzucenie kilogramów lub przybranie na masie ciała. Utrzymanie postanowień noworocznych ułatwią Ci zdrowe lunche od Minuty Osiem.
  • Zdrowie i styl życia – regularne badania profilaktyczne, rzucenie palenia, eliminacja alkoholu, regularna aktywność fizyczna, dbanie o sen, zapanowanie nad stresem.
  • Rozwój osobisty – nauka nowych umiejętności, poprawa relacji z bliskimi, dbanie o równowagę między pracą, a życiem osobistym, podróżowanie, wolontariat.
  • Kariera i finanse – awans, zmiana pracy, zaplanowanie oszczędności.

Pamiętaj jednak, że im więcej celów wybierzesz, tym trudniejsza będzie ich realizacja. Warto skupić się na jednym lub dwóch najważniejszych postanowieniach i systematycznie je wdrażać.

Jak sformułować postanowienia noworoczne?

Po wybraniu obszaru, w którym chcesz realizować swoje postanowienia noworoczne, czas na ich dokładne sprecyzowanie. Aby zwiększyć szanse na osiągnięcie swoich celów, warto skorzystać z metody SMART. Poszczególne litery są akronimami angielskich wyrażeń i oznaczają:

  • Specific – sprecyzowany
  • Measurable – mierzalny
  • Achievable – osiągalny
  • Relevant – istotny
  • Time-bound – określony w czasie

Sprawdźmy teraz, jak to wygląda na przykładzie. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest zrzucenie określonej liczby kilogramów do wakacji, możesz przy wykorzystaniu metody SMART sformułować następujący cel:

– Schudnę 5 kg do końca czerwca 2024 r. dzięki regularnej aktywności fizycznej 3 razy w tygodniu i stosowaniu zdrowej diety od Minuty Osiem Dieta pudełkowa – Obiady i lunche z dowozem | Minuta Osiem.

Cel ten jest dobrze sprecyzowany (5 kg do czerwca 2024 r. przy zastosowaniu diety i ruchu), mierzalny (można śledzić postępy redukcji masy ciała poprzez regularne ważenie), osiągalny (liczba kilogramów do schudnięcia nie jest zbyt wymagająca), istotny (dana osoba chce się dobrze czuć w swoim ciele na wakacjach) i określony w czasie (czas realizacji celu został ustalony do końca czerwca 2024 r.).

Oczywiście, ostateczna decyzja jak dany cel będzie sformułowany, zależy wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze jest to, aby był on dla Ciebie realistyczny i motywujący.

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od motywacji i gotowości do wprowadzenia zmian w życiu. Dla wielu osób nowy rok jest jak czysta karta, kiedy można zacząć wszystko od nowa. Natomiast inni czują w tym czasie zbyt dużą presję zmian i mogą czuć się zniechęceni. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chcesz realizować swoje postanowienia, powinny one pochodzić z Twoich wewnętrznych przekonań i nie mogą one być narzucane z zewnątrz.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze