Dieta bez glutenu i nabiału – czym jest i kiedy ją stosować?
Diety eliminacyjne, takie jak np. dieta bez glutenu i nabiału są coraz popularniejsze. Głównie ze względu na rosnący problem nietolerancji pokarmowych. Pomagają zmniejszyć uciążliwe objawy i poprawić komfort życia. Ważne jest, aby wykluczone produkty zastąpić innymi bogatymi w białko, witaminy z grupy B, wapń i błonnik. W tym artykule przybliżymy zasady diety bez glutenu i nabiału oraz pokażemy Ci, jak w Minucie Osiem komponujemy pyszne i odżywcze posiłki bez tych składników. Wszystko o diecie bez glutenu i nabiału.
Czym jest gluten i nabiał i gdzie się znajdują?
Gluten to białko pochodzenia roślinnego występujące zwłaszcza w pszenicy, jęczmieniu i życie. Zboża te są chętnie stosowane w przemyśle spożywczym, ponieważ obecny w nich gluten nadaje żywności sprężystą, miękką i elastyczną strukturę. Gluten znajduje się m.in. w pieczywie, makaronach, kaszach np. mannie, kuskus, jęczmiennej, otrębach i płatkach zbożowych, ciastach i ciastkach pochodzących z ww. zbóż.
Nabiał to grupa produktów spożywczych pochodzenia mlecznego, takich jak np. mleko, jogurt, kefir, maślanka, sery, masło, śmietana. Nabiał to nie tylko wyroby z mleka krowiego, lecz także z mleka koziego i owczego. Zarówno gluten, jak i nabiał są dodawane także do innych produktów spożywczych np. mieszanek przypraw, wędlin, gotowych sosów, dań instant czy słodyczy.
Dla kogo jest dieta bez glutenu i nabiału?
Dietę bezglutenową powinny stosować głównie osoby ze zdiagnozowaną celiakią. Jest to choroba autoimmunologiczną cechująca się trwałą nietolerancją glutenu. W tym przypadku spożywanie glutenu prowadzi do uszkodzeń kosmków jelitowych i zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, dlatego chorzy na celiakię muszą prowadzić dietę bezglutenową przez całe życie. Poza celiakią dieta bezglutenowa jest zalecana przy alergii na gluten i pszenicę, a także przy nieceliakalnej nietolerancji glutenu. Dieta beznabiałowa wskazana jest w przypadku alergii na białko mleka. Może być również korzystna dla osób z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, oraz z nietolerancją laktozy.
Jak komponować posiłki w diecie bez glutenu i nabiału?
Planując dietę bezglutenową i bez nabiału bazuj na zasadach zdrowego odżywiania. Uwzględniając w swoich posiłkach dobre jakościowo zamienniki produktów glutenowych i nabiału. W Minucie Osiem wiemy, że niektórym osobom, zwłaszcza na początku diety, trudno jest skomponować zdrowy jadłospis, dlatego przychodzimy z pomocą i pokazujemy, czym kierujemy się podczas tworzenia menu.
- dbamy o różnorodność
- bazą większości posiłków są świeże warzywa i owoce
- unikamy sztucznych dodatków, cukru i produktów przetworzonych
- stosujemy zdrowe tłuszcze np. oliwę z oliwek, orzechy i masło orzechowe
- każdy posiłek zawiera łatwo przyswajalne białko np. mięso, drób, strączki, jajka, ryby
- źródłami błonnika są np. kasza jaglana, kasza gryczana, komosa ryżowa, orzechy, nasiona, strączki
Jak długo stosować dietę bez glutenu i nabiału?
Osoby z celiakią powinny stosować dietę bezglutenową całe życie. Jeśli cierpisz na alergię lub nietolerancję pokarmową na gluten, lub nabiał, dietę eliminacyjną kontynuuj w zależności od indywidualnych potrzeb. Czas jej trwania może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku lat. Okresowo przeprowadzaj test (prowokację), polegający na spożyciu niewielkiej ilości alergizującego produktu i obserwuj organizmu. Co ważne tego typu prowokacje warto omówić z dietetykiem, który na ich podstawie pomoże określić, czy należy dalej prowadzić dietę eliminacyjną, czy już przyszedł czas na powrót do klasycznego sposobu żywienia. Jeśli potrzebujesz posiłków, które ułatwią Twój dzień i zadbają o wykluczenia zamów gotowe lunche od Minuty Osiem i zyskaj więcej czasu dla siebie.
Bibliografia:
- Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Celiakia i dieta bezglutenowa praktyczny poradnik, Wydanie VIII, Warszawa 2012.
- https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/nietolerancja-laktozy_v2.pdf
- https://forumpediatrii.pl/artykul/alergia-na-bialka-mleka-krowiego